Reklama

Artykuł

Trochę historii na 10 urodziny Skype

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Skype, to najbardziej znany komunikator internetowy. Stał się przebojem internetu, oferując wygodne rozmowy głosowe i wideo. Dziś jest obecny praktycznie na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu od klasycznych komputerów przez smartfony i tablety, po telewizory. Ze Skype w każdym miesiącu korzysta ponad 300 milionów użytkowników. W ostatnich latach o komunikatorze było głośno, ze względu na przejęcie go, za 8,5 miliarda dolarów przez Microsoft. Dziś wspominamy o Skype z prostego powodu – obchodzi swoje 10 urodziny.

Początki Skype

Historia Skype’a rozpoczyna się 10 lat temu w Estonii. Pomysłodawcami programu byli twórcy aplikacji Kazaa, popularnej usługi P2P umożliwiającej łatwe pobieranie plików. Ta sama technologia wykorzystywana jest przy połączeniach głosowych. Co więcej, nazwa programu od niej pochodzi – Skype, to skrót od Sky Peer to Peer.

Trochę historii na 10 urodziny Skype

Pierwsza wersja beta aplikacji pozwalała praktycznie tylko na rozmowy głosowe między jednym komputerem, a drugim. Co ciekawe, na początku logo Skype’a było… fioletowe.Skype 0.9 BetaSkype w wersji 0.9 wprowadził także połączenia na telefony stacjonarne. Twórcy cały czas eksperymentowali z identyfikacją wizualną usługi. Logo Skype, zmieniało kolory, aby ostatecznie stać się błękitne. 

Czas na wideo

Wersja 2.0 wydana pod koniec 2005 roku, była kolejną rewolucją. To właśnie wtedy po raz pierwszy w aplikacji Skype pojawiły się połączenia wideo. Poza tym nowa odsłona przyniosła czytelniejszy interfejs użytkownika.Skype zyskał naprawdę sporo możliwości. Obok połączeń głosowych i rozmów wideo, dostępne były wiadomości tekstowe, rozmowy grupowe, wysyłanie smsów, a także emotikony, czy przesyłanie plików. O awatarach i personalizacji profilu, nie wspominając.

Przejęcie przez eBay

We wrześniu 2005 Skype zostaje zakupiony przez aukcyjny serwis eBay za 2,5 miliarda dolarów. Twórcy Skype postanowili skupić się na nowym projekcie streamingu wideo w sieci. Joost nie stał się jednak hitem na miarę Skype’a, czy Kazaa.

W kolejnych latach Skype otrzymywał kolejne poprawki, jednak jego wyniki finansowe nie zadowalały nowych właścicieli. Inwestycja w Skype’a przynosiła serwisowi eBay olbrzymie straty. To był raczej strzał w stopę.

Skype bardziej społecznościowy

Wraz z wersją 3.1, Skype miał stać się bardziej społecznościowy. Usługa miała łączyć nas nie tylko z najbliższą rodziną, ale zachęcać do kontaktów z innymi osobami.W tym celu w maju 2006 utworzono Skypecasts. Usługę pozwalającą przekazywać rozmowy głosowe nawet 100 osobom. To taki głosowy czat. Nie była ona jednak wielkim hitem i we wrześniu 2008 roku została zamknięta.

Inną próbą ożywienia użytkowników Skype’a było dodanie funkcji Skype Find, będącej zaawansowaną wyszukiwarką osób, a raczej katalogiem użytkowników.  Skype Find umożliwiał kontakt z firmami. Przez aplikację w wygodny sposób mogliśmy zamówić pizzę, czy skontaktować się z działem obsługi klienta. Skype Find obecny był, aż do wersji 5.2. Obecnie wyszukiwarka w Skype została nieco okrojona, ale wciąż jest funkcjonalna.

Koncentracja na połączeniach wideo

W roku 2008 atmosfera wokół Skype’a była dość napięta. Zarząd spółki wraz z włodarzami eBay’a  toczył spory o przyszłość serwisu. Ostatecznie władzę nad komunikatorem przejął Josh Silverman.

To Silverman zdecydował się zwiększyć nacisk na połączenia wideo. Postanowił zakończyć rozwój takich usług jak Skypecast, czy SkypeFind i skupić się na jakości rozmów wideo. Od wersji 4.0 Skype pozwalał na rozmowy w HD o rozdzielczości 720p.

W 2009 roku  do aplikacji dołączono możliwość współdzielenia ekranu, a także nawiązano współpracę z firmą Boingo. Dzięki czemu użytkownikom Skype’a zaoferowano nową, płatną usługę, w postaci dostępu do sieci HotSpotów WiFi.

Czas na mobilną ekspansje

W roku 2010 wersje komputerowe zarówno dla systemu Windows, jak i Mac OS X  oraz Linux były bardzo dopracowane. Wraz ze wzrostem popularności smartfonów nadeszła pora na mobilną ekspansje.

Najpierw wprowadzono wersję na urządzenia z systemem Android, a następnie na iPhone i iPada. We wczesnych wersjach aplikacja umożliwiała jedynie połączenia głosowe, wyłączne przy wykorzystaniu WiFi. Dopiero w grudniu 2010 połączenia wideo pojawiły się w iPhone, a w czerwcu 2011 na urządzeniach z Androidem.

Skype nie poprzestał na smartfonach i tabletach. Aplikacja pojawiła się także na telewizorach Smart TV, konsolach do gier, a nawet dedykowanych telefonach VoIP.

Wielkie zakupy Microsoftu

W maju 2011 roku Microsoft ogłosił zakup usługi Skype za 8,5 miliarda dolarów. W tym samym okresie pojawiła się kolejna wersja aplikacji, zintegrowana z Facebookiem oraz z grupowymi połączeniami wideo.

Microsoft lekko usprawnił model biznesowy Skype. Obok płatności za połączenia na telefony pojawił się pakiet usług premium za 4 Euro miesięcznie. Dzięki niemu użytkownicy zyskali brak reklam, możliwość dzielenia ekranu, połączenia grupowe i wiele innych funkcji przydatnych w firmie.

Skype staje się jedynym komunikatorem Microsoftu

W listopadzie 2012 Microsoft zamyka swój komunikator i skupia się na Skype. MSN Messenger popularny był w wielu krajach na całym świecie. W Polsce prym wiodło GG, a MSN Messenger denerwował nas jedynie swoją ikonką na pasku w Windows XP.

Ewolucja Skype od tego momentu zaczęła postępować powoli. Microsoft skupia się na dopracowaniu podstawowych elementów usługi, a także promowaniu pozostałych swoich usług, na przykład wyszukiwarki Bing. Teraz cały czas Microsoft strara się dostosować styl Skype do swojego nowego interfejsu znanego z Windows 8.

Dziś Skype to potężny komunikator, oferujący jednocześnie prostotę, jak i szereg dodatkowych możliwości. Możemy w łatwy sposób kontaktować się z ludźmi na całym świecie. To Skype zrewolucjonizował nasze rozmowy przez komputery.

Wszystkiego najlepszego, Skype!

Autorem artykułu jest Ivan Ramirez.

Przeczytaj również:

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines